Bana Kırmızı Çok Yakışıyor

Hayatınızda en utandığınız anları bir listeleyin…

Çok ciddi bir pot kırmak, en hazırlandığın toplantıda konuşma sırası sana geldiğinde yanlışkla geyirmek, defalarca tanıştırılmanıza rağmen 15. kere karşılaştıgınızda, sizi canı gibi seviyormuşçasına sarılıp “Leveeeennnt naaber” dediğinde  onun adını bile hatırlamamak? Hoşlandığın insanın önünden aşırı havalı bir yürüyüş yaparak geçerken düşmek?

Benimkisi kuru temizlemeye kirlilerimi bırakırken oldu. Oturduğum semtte bir kuru temizlemeciye bir kaç parça eşyamı 3 hafta üst üste bırakırken. Ve 3. hafta aslında yaptıgım olayın ne kadar garip olduğunu farkettiğimde.

Kuru temizleme aslında bütçe excelime pek giren bir kalem değil. Takım elbiselerim yok, yıkama seromonisi çok komplike olan nadide parçalar da satın almıyorum. Fadime abla 15’te bir gelmese ütüyle bile çok işim olmaz benim. Çoğunuzun bildiği üzere uzun süre ölü sevici gibi 2. elcilerden topladım eskilerimi. Oluşturduğum yaşlı kokulu gardolabıma, bir kaç toplantıya girmeye başlayınca, bir kaç casual markadan bir kaç sıradan gümlek ekledim. Buruşmayan kumaşları tercih ettim genelde. Ayrıca günümüz teknolojisinde Ariel Jel kapsullerinin temizleyemeyeceği hangi leke kaldı ki? Çekirdeklerini çıkarıp reçel yaptığım yaşları da baya geride bırakmıştım. Ama kırmızı lekelerle olan kader bağım yaşımla doğru orantılı bir acımasızlıkla peşimi bırakmıyordu.

kan-lekesi-nasil-temizlenir_646x340Bembeyaz bir şort giymiştim o gün. Downtown Cihangir’de evime doğru giden sokağın köşesini döndüğümde sıradan bir Cihangir Merdivenler kavgasının tam da yanından geçiyordum. İki iktidarsız erkek hangisinin ki daha büyük alt metninde bir kavgaya tutuşmuştu. Daha önce yazdım burda çok kez. Sıradan bir Roma Parkı trajedyası. Yine de tam ben yanlarından geçerken biri diğerini bıçaklamayaaydııı. O benim kar beyazı şortum yaralı adamı taksiyle hastaneye gönderirken kan lekesi olmayayydıı… Hem de damarlarımdan akan asil Avrupa kanı AB Rh+ bile değildi muhtemelen bu kan. Başka birine ait onun bunun kanı. 

Vallahi dedim kan lekesi olunca makinaya atamadım kuru temizlemeye getireyim dedim dedim. Mahallede çocuklar…biliyorsun Cihangir Merdivenleri. Ne hale getirdiler Cihangir’i.

Yarın akşam gelin alın. 7 TL dedi.

Çok şık giyinmiştim o gün, hani bazı günler yataktan çok yakışıklıyım ben diye kalkarsın ya. Aynaya baktım, bence kel bile değildim…Popomu en güzel gösteren açık gri pantalonumu giydim, bence kel bile değildi.

Dedem hep şöyle dermiş “Kıçım başım, başım kıçım olaymış” Ah bizim ailenin erkekleri. Hepsi 50’yi görmeden kalp krizi geçirip öldüler. Ben de her aynaya baktıgımda (hafif parmak uçlarımda yükselip aşağı doğru) dedemi hatırlar, konu her 46 yasında ölen babamdan açıldıgında ise azıma bir coraspin yuvarlardım.

Çok şık giyinmiştim o gün. Açık gri pantalonumla sigara içmek için masamdan kalktım, Bence herkes popoma bakıyordu. Allah bir yerden alıyor bir yerden veriyor dedim. Omuzlarım sönük, dar, aşağı doğru ama bir de popoma bak…Bu açık gri pantalon nasılda yakısıyo.

Tuvalete girdim ve o gün ne kadar yakışıklı olduğumu tesçillemek için bir kez daha aynaya baktım….(Şaka şaka çişimi yaptım) Tam çıkarken grinin 50 tonundan seçtiğim out-fitimde uygun olmayan bir manzara gözüme ilişti. Pantalonumun arkası kan olmuştu.

O anda insanın aklından 1 saniyede 1001 farklı fikir geçiyor.

  • Kanser olmuştum ve son evresindeydim
  • Bozcada’ya giderken otobüste uyumak için aldığım uyku hapının yan etkisi olan prostat büyümesi hiç durmamıştı
  • REGL OLMUŞTUM

Ama günün sonunda anlaşıldıki dedemin özlü sözünde bahsi geçen kıllardan biri alınıp o bölgede geri dönmüş, aldığım coraspinlerse bu sevimsiz patlamayı biraz egzacere etmişti. Masamdan tuvalete kadar yürürken kaç kişi beni görmüştü? Bana muhteşem yakısan acık gri pantalonumun bu istenmeyen kırmızı lekeyi harika bir şekilde koridor boyu sergilediğini düşündüğümde keşke omuzlarım daha geniş olsaydı dedim.

Merhabaaa…Sormayın ya ufak bir rahatsızlık geçirdim de kan lekesi olunca makinaya atmiyim dedim. Ama merak etmeyin AB Rh+, Avrupa kanı, hemen çıkar zaten. Bu ara da üst üste kan lekesi. Nazar çıktı vallahi. Kötü kan, akacak kan damarda durmaz, et kanlı gerek yiğit canlı, her damardan kan alınmaz, aganın alnı terlemezse ırgadın burnu kanamaz…Ne diyeceğimi bilemedim atalarımızdan tüm referansları derledim.

Yarın akşam gelin alın 7 TL dedi

Dolaptan bardakları çıkardım geçen gün. Meyve suyu koydum ve salona dönmek üzere kafamı çevirdiğimde dünyam karardı. Yere düşmüştüm ve refleks olarak ellerimle kafamı tuttum. Ellerimi kafamdan çekmemle veraber üstüm basım yüzüm gözüm kan oldu. Hiç hesapta yokken yarmıştım kafayıvaçık bıraktıgım dolabın sivri köşesine çarparak. Pekmezi akıtırken pekmez rengi koyu kan kaybına da ugramıstım. Hem t-shirtüm hem de aynı beyaz shortum kan oldu. 3 hafta üst üste…Vallahi göz var bende.

Merhaabaaaa. Sormayın vallahi sen dolaba küüüüt diye çarp.

Vallahi ne diyim geçmiş olsun. 3 haftadır hep kan…dedi adam

O an dank etti. Çok önemli değildi belki ama çok utanç vericiydi. Mahallenin DEXTER’ı gibi sabahları tüm esnafa günaydın diyor, herkesle çok iyi geçiniyor ama sürekli kan lekeli kıyafetlerimi kuru temizlemeye bırakıyordum. Ve tüm sırlarımı bu adam biliyordu. Ne diyebilirdim ki?

Bana bak, eğer bir damla kan lekesi kalırsa haftaya çamaşırlarımdaki kan lekesini temizlemek için başka bir kuru temizlemeci bulmam gerekebilir. Anladın….hadi naş AB ErHaş (Üff naparsam yapiyim tam Cihangir Merdivenler kıvamı olmuyo)

Bana kırmızı çok yakısıyo dedim.

7 TL di mi.. Al 10, üstü kalsın kimseye bişey söyleme…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: