The Celebrity Guide

Orta yaş krizinin eşiğinde bendeniz (neredeyse) dün Babylon’da gerçekleşen Erlend Oye konserinde bir duygulandım, bir duygulandım. Sebebi Erlend Oye’nin muhteşem performansı değildi, belki duygusal dengemin değişmesinde Oye’nin sakin sesi ve Nordik espirilerinin etkisi olmustur ama esas sebep: 18-22 yas aralıgında icra ettiğim:) mesleğimdi. SANATÇI REHBERLİĞİ.

Yaşıtlarım “18 yasıma girdim, artık istediğim bara girip içki içeceğim” diye sevinirlerken ben backstagelerde sanatçılarla takılmaya başlamıştım. Öğrencilik yıllarında yapılabilecek en SERİN meslek herhalde. Sabaha karşı 04:00’te gerçekleştirilecek havaalanı transferleri. Celebrityleri odadan çıkartıp transferin yapılacağı araca bindirme stresi. Lise ve Üniversite boyunca öğrendiğin yamuk ingilizceyi en iyi sekilde pratik etme imkanı.

Herkesin izlemek için paralar döktüğü insanları sahne kenarından izleyip, arada göz kırpmalar. Zaman zaman sahne üzerinden konser sonunda sana gelen bir teşekkür “Levent olmasa asla yolumuzu bulamazdık, İstanbul’da geçirdiğimiz sürede herşeyimizle ilgilenen Guide’ımıza teşekkür ederiz” HERO

Kendi başıma biraz turlayacağım diye otelinden çıkan solistin kaybolup geri dönmemesi.

Gece yarısı gelen garip ve çözülmezse dünya durur zannettiğin istekler

Hava alanında kaybolan bavullar

Gümrükten geçemeyen enstürmanlar

Kaybolan pasaportlar, calınan cüzdanlar

İstanbul’da geçirilen sağlık sorunları

Sex Drugs and RocknRoll

Grup havaalanından çıktıgı andan itibaren, tekrar uçaklarına binene kadar en yakın, kadim dostları sensin. Otel odalarında sabahın ilk ısıklarına kadar partilemeler. Ülkelerine döndükten sonra sana her yılbaşında kart atacaklar hissine kapılıyosun. Uçuş saati yaklaştıgında pasaport kontrolunden once askere evladını yolluyormuscasına sıkı sıkı kucaklasmalar…bi takım devrik cümleler

Evde, şu tabağı mutfağa götür deseler suratın şekilden şekle girerken, gece 12:30’da canım lahana dolması çekti diyen Celebrity’ne dolma bulmak için Tarlabaşı’nın tehlikeli ara sokaklarına bile atıyorsun kendini.

Rock grubu karşılıyorsan onlardan aşağı kalır olmazsın, Kıyafet seçimi zor, şöhret olmak kolay değil. Grubun arasında senin yerli ve onlara hizmet eden bir rehber oldugun anlaşılmamalı. Arkadaşlar 2 bira içmeye çıkmış gibi.

İngilizcende yapabildiğin maksimum aksanı yapmaya çalışmak lazım, “Aaa hiç klasik bir Türk gibi görünmüyorsun, Ingilizcen’de çok iyi” takdiri gecenin büyük ödülü.

Çalıştıgın organizasyondaki insanların titleları çok ta fifi. “Kelis öle istiyor, hayır cevabını vermemi isterseniz hemmeen gidip NO derim, benim için sorun değil”

Arkadaş ortamında da büyük sükse yaratır sanatçı rehberliği. “Kelis güzel kadında götü biraz büyük” diyen arkadaşına, anana küfür etmiş gibi en yakın arkadaşın Kelis’i savunurken bulabilirsin kendini. “Hayır yani 3 gündür 24 saat beraberiz ve kamera öle gösteriye ve zaten salata yiyiyo sadece. Yani bilmeden konusmayın K’ hakkında,….Aaa Kelis arıyo, Hi Kellis How are you doing….”

Transferi yapan söförler candır. Ama onlarda canlarından bezdirilir.

“Kemal abi klimayı kısar mısın, biraz açar mısın şimdide, camı kapatıp klimayı az açar mısın…DURUR MUSUN”

Sanatçının kalacağı otel odası yeni gelin evi gibi döşenir, hiç bir işten gocunmaz rehber. “Yalnız o kapılar içe doğrumu açılıyo dışa dogru mu? Çünkü Nigel sadece dışa doğru kapıları açılan odalarda kalabiliyo…Bide o yatak kaç cm enden? ”

Gerekirse mutfaga girer yemek yaparsın…”Faye’in spirituel bir dieti var ve sadece bana anlattı şefim..bi kenara kayda sana sebzeler nasıl küp küp kesilip buharda haslanır göstereyim…Patlıcan mı o?”

Velhasıl bir öğrencinin yapacağı en havalı meslek, gireceği en tatlı ortamlardan biridir. Hayat dersi verir. Bakış açını değiştirir…Gel görki üstünden 5 yıl geçtikten sonra dönüp Babylon’da kulisten ses odasına koşturan cool, cici ve aynı yukarda anlattığım hisleri benimseyen ve o enerjiyi yayan rehberlere baktıktan sonra içim bir garip oldu. Vucudum attı !, Levent sabah 04:00’te kralı geliyo deseler gider miyim artık karşılamaya? Bilemedim ama vaktinde iyi ki gitmişim

Aaaa Kelis arıyo pardon….K’ how are you doing?

Image

ImageImageImage

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: