En Sevdiğim Şehir Festivali FRESHTIVAL

Chillout Festival’a gidemedim diye ben de en sevdiğim festivalin yani Freshtival’ın bu seneki line-up’ını dinleyerek Pazar günümü geçirmeye karar verdim. Gidemedim diye bok atmak istemem. Chillout’ta bu sene acayip güzel ve sevdiğim gruplar da var ama ne olursa olsun twitpiclerden resimleride gördükçe ve insanların festival alanına 3 km yürümek durumunda kaldıklarını duydukça, festival alanının küçük, katılımcı sayısının yüksek oldugunuda hesaba katarak, galiba Pazar günümü evde geçirmekten de mutlu olduğumun farkına vardım.

Dediğim gibi en sevdiğim şehir festivalidir Freshtival. İlk senesinden beri farklı bir çizgisi olduğunu düşünüyorum. Küçükçiftlik Park gibi şehrin göbeğinde gerçekleşmesi de beni başka cezbeden bir konu.

Bir festivale ya da sadece one-off bir konser için, mp3 playerımdan hiç çıkartmadığım gruplardan biri gelince çok mutlu oluyorum. Bu sene de beni Crystal Fighters’ın Frestival’da çalacak olması acayip cezbediyor.

Genelde konser ve festivallere çok geç saatte katılıp sevdiğim grubun konserini dinler çıkarım, Frestival istisna olarak bu huyumu bozduğum etkinliklerden. İçeride yapacak çok fazla aktivite ve her sene Frestival’a gelen çok sayıda arkadaşım olduğu için tüm gün (tabii ki yine de kapı açılış saatinde gitmiyorumJ ) yapacak bir şeyler bulabiliyorum.

Bu sene festival kapsamında neler var peki?

Leftfield: İngiltere’de elektronik dans müziğinin öncü ve efsanevi gruplarından Leftfield, uzun bir aradan sonra yeniden müzik listelerinde yerini aldı. İlk çıkışlarını ünlü hit’leri Open Up ile yapan grup, daha sonra çıkardıkları albümleri Leftism ve onu takip eden Rhythm And Stealth sayesinde The Prodigy, Chemical Brothers ve Daft Punk gibi gruplarla beraber anılmaya başlandı. Neil’in Leftfield’ı ilk yarattığı şekilde – yani Paul’suz olarak; -ki Paul kendi solo albümünde çalışmaya ve DJ’lik yapmaya devam etme kararı almış durumdaydı- bu yaz yeniden hayata döndürmesi ile bu müzik tarzı yeniden ünlü hale geldi. Trainspotting filminde yer alan A Final Hit isimli parçaları ile de tanınan grup, 2011 turnesi kapsamında geleceği İstanbul’da görselliği güçlü bir gösteri ve kalabalık bir grup ile karşımıza çıkacak.

http://www.myspace.com/leftfieldtour

Noisettes: 1960’ların soul müziğini günümüze taşıyan tarzları ve enerjik müzikleri ile tanınan Noisettes, 1996’da Londra’da kuruldu. Grace Jones’u hatırlatan vokalistleri Shingai Shoniwa’nin etkileyici sesi ile tanınan İngiliz üçlü Noisettes, 2009 yılında hit şarkıları Don’t Upset The Rhythm ve albümleri Wild Young Hearts ile İngiltere dahil birçok ülkenin listelerinde üst sıralarına tırmanmıştı. Noisettes’de değişmeyen şey performanslarına kattıkları enerjidir. Guardian tarafından ‘İngiltere’nin en iyi canlı grubu’ olarak gösterildikten sonra, yakın zamanlarda Londra’da yapılan bir gösteride Shoniwa, ilk gençliğinde öğrendiği sirk sanatları becerilerini kullanarak izleyicilere tavana asılmış bir merdivene tırmanarak gitar çaldı ve şarkı söyledi.

http://www.myspace.com/noisettesuk

Crystal Fighters: İspanya’nın son yıllarda en çok ses getiren “indie” gruplarından biri olan Crystal Fighters, sahnede tam anlamıyla çılgın bir ekip! Rock müziğin asi ruhu ile elektronik enstrümanları başarıyla birleştiren Crystal Fighters, Follow ve Xtatic Truth gibi hitlerin yer aldığı ilk albümlerinin ardından büyük bir kısmı deneysel ve coşkulu canlı performansları ile ortaya çıkan bir dizi müziksel fikrin, vuruşun, akordun ve sözün bir yılı aşkın bir sürede birleştirilmesi ile ortaya çıkan ve mükemmel derecede ahenkli, egzotik ve öforik 11 şarkıdan oluşan yeni albümleri Star Of Love’ı da geçtiğimiz günlerde yayınladı.

http://www.myspace.com/crystalfighters

Can Bonomo: Bu yılın en “sürpriz” müzisyenlerinden biri olan Can Bonomo,  Rock ve pop müzik arasında gezinen tarzı ve sahnedeki karizması ile Freshtival’in bu yılki sanatçıları arasında yer alacak.

Can Bonomo’nun canlı performansını merak ediyorum. Keza kendisinini “Bana bir saz verin” klibinde figuranlık yaptıktan ve çok eğlendikten sonra en azından bir şarkıya eşlikte edebileceğim.

http://www.myspace.com/canbonomo

Music Factory Yıldızları: Freshtival’da gündüz gerçekleştirilecek konserlerde Music Factory’nin 2010 Cover kategorisi 1.si Bils ve Alternatif Rock 1.si Hank Punky sahne alacak. Music Factory Dj kategorisi 1.si DJ TNT ve 2.si Klang & Jager da dj setleri ile performans gösterecekler.

Her sene olduğu gibi bu sene de müzik dışında bir çok aktivite var.

Müjde Kotil: Art Institute of California İç Mimarlık ve aynı zamanda Güzel Sanatlar Bölümü’den mezun olan Müjde Kotil, expresif bir tavır sergilediği resimlerinde tuval ve yağlı boya gibi klasik malzemeleri kullanarak resimler üretiyor. Sanatçı çoğunlukla insan suratlarını, geometrik şekil ve çizgilerle tuvaline yansıtıyor. Kullandığı psikolojik boyutlu figür düzenlemelerine yer verdigi resimlerinde, renklerin ve biçimlerin çağrıştırıcı bir içerikle dolu olmasına özen gosteriyor. Resim alanı dışında, keçe ve değişik kumaşları kolajlayıp farklı boyutlarda yastıklar da üreten Müjde Kotil, festival alanını canlandıracak yastık tasarımlarıyla Freshtival’e renk katacak.

Nerdworking: İstanbul 2010 Avrupa Kültür başkenti etkinlikleri kapsamında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirdikleri “Yekpare” gösterileriyle tanınan Nerdworking, “kamusal alanda etkileşimli ürünler geliştirmek için kurulmuş bir network”. 2009 yılında kurulan Nerdworking’de, Türkiye, Almanya, Japonya, Hollanda’dan elektronik / robotik / mekatronik / programlama / illüstrasyon / animasyon / mimari disiplinlerinden sanatçı-tasarımcılar yer alıyor. Çalışmalarında teknoloji ve sanatı bir araya getirerek, reklamın dışında daha samimi ve sıcak, alternatif bir dil yaratıyor; kendi deyimleriyle “deneyim tasarımı” yapıyorlar. Dijital dünyanın Zihni Sinir projelerini üreten Nerdworking, festival alanında fark yaratacak isimlerden olacak.

Niyazi Erdoğan: Asıl mesleği mimarlık olan Niyazi Erdoğan Paris School of Design’daki eğitimini tamamladıktan sonra , 2003’te İTKİB’in düzenlediği genç moda tasarımcıları yarışmasında “OYUN” teması ile finalist oldu. Moda tasarımının yanı sıra her tasarım türü için yeni fikirler yaratma çabasında olan Niyazi Erdoğan, Freshtival’e özgü tasarım t-shirtleriyle festivalin ilgi odaklarından olacak.

Geyikadam: Eğlenceli ve esprili geniş bir ürün yelpazesiyle adını duyuran Geyik Adam, Freshtival için özel aksesuar ve sürprizlerle dolu tasarımlarıyla alana renk katacak.

Gerekli Şeyler: Freshtival’in en eğlenceli standlarından biri şüphesiz çizgi roman dünyasına ait her tür ürünün alıcılara sunulduğu Gerekli Şeyler olacak. Gerekli Şeyler’de, yerli-yabancı çizgi roman ve filmlerin yanı sıra, film karakterlerinden oluşan action figureler, heykel, büst gibi koleksiyon parçaları, poster, FRP, magic kartları, minyatürler gibi ürünler de bulunacak. Üstelik ilgilenenlerin, Gerekli Şeyler standında ellerindeki ürünleri değiş-tokuş yapabilme imkanı da olacak.

 http://www.facebook.com/Freshtival

28 Mayıs Cumartesi günü dolu dolu geçecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: