Arkadaşımın Aşkısın

Oldukça geniş bir arkadaş çevrem var. Ve neredeyse tamamı bekar. İnsanın arkadaşının olması önemli. Dost daha da önemli ama arkadaş bol olsun, çevrede adam olsun.

Hepsiyle de görüştüm. İlk okuldan başlayarak girdiğim tüm ortamlarda arkadaş edindim. Hiç biriyle iletişimi kopartmadım. Koy cebe lazım olur. İki kahve içecek adam olsun.

En son geçenlerde hastalandığımda evde dinlenme sürecimde o kadar çok arkadaşım ziyarete geldi ki, raporum bitince tekrar biraz daha dinlenmek üzere izin almam gerekti.

Tabii zamanla bir elekten geçiriyorsun ilişkilerini, bazıları her zaman yanıbaşında kalıyor, bazıları da çok uzun süre sonra görüşsen de dün görüşmüşsün gibi.

Elekten geçenleri her haliyle seviyorsun. Pijamalarıyken de, yatakdan kaltıgı haldeyken de, saçları yağlıyken de, kaprisliyken de, sinirliyken de, üzgünken de, mutluyken de, hastayken de. Sanırım evlenmek gibi birşey bu tüm bekar arkadaşlarınla. Onları hastalıkta sağlıkta, sağlıkta bir ömür boyu kabul ediyorsun. EVET

Tabii bu kalabalık bekar arkadaş grubundan bir kısmı bir müddet sonra evlenmek, üremek istiyor. Çiftleşmek için kendilerine uygun bir eş aramaya başlıyor. Bu deneme yanılma sürecinde de aslında kalabalık ama kapalı bir grup olan arkadaş grubunun içine senin seçimlerinden bağımsız bir takım misafirler giriyor, çıkıyor.

Bir gün işten çıkıp geliyorsun, o hafta işler yogun, akşamları genelde eve geç döndüğün için arkadaşlarınla çok konuşamamış, onlarla buluşamamışsın. İş dönüşü çat kapı bir kahveye ugrayayım diyorsun. Anlatacak bir sürü konun var. İş dedikodusu, onu bunu çekiştireceksin, herkese gömeceksin. Kapı açılıyor boynuna atlıyorsun. “Sana neler anlatacağım inanamayacaksın”

Hoop arkada bi herif, nerdeyse donla geziyor evde, göbeğini kaşıya kaşıya arkadan geliyor, kızı öpüyor. “Merhaba Hakan ben”

Hoop biz kız tarafıyız oğlum. 3 gün oldu ben bu evden donumla çıkalı. Bu evde donumla gezme hakkını kazanmak için 7 yıl bu kızın her bokuna katlandım ben. Herif 3 gün önce piyasada yoktu sanarsın bina onun üstüne inşa edilmiş de o zaten buradaymış edasıyla kendini kanepeye atıp ayaklarını sehpaya uzatıyo. Ben o sehpaya ayaklarımı ilk uzattığımda “Orda yemek yeniyo” diye azar işitmiştim. Öyle kolay mı bu işler.

Ben gelirken yaptıgım “Anlatılacaklar” listemi götüme sokup dinliyorum mutlu çiftin tanışma hikayelerini bütün gece. O onun arkadaşıymış da, bilmem kimin doğum gününde tanışmışlarda…İlk geceden yattık demenin kibar kılıfları.

Nasıl oluyorda arkadaşlık temelleri senelerce süren çabalarla kurulurken 3 gün önce tanışılan sevgili 10 beygir gücünde yol kat ediyor.

“Aramızda” diyor çocuk.

Lan ben o kızın adet günlerini ezbere biliyorum, gecikince ben haber veriyorum, aranızda olan ne? Benden saklı neyiniz olabilir.

İster istemez benim seçimlerim dısında gruba dahil olan insanlara ilk başta alışamıyorum.  Sonuçta teorik olarak sokaktan bulup getirdiğin adamla hadi arkadaş olun diyorsunuz bana. +1, yancı, mecburi arkadaş. Ben mecburmuyum benim planlamadıgım bir zaman diliminde hayatıma yeni birinin sokulmasına, yorun argın işten geldiğinde sırf sen sevgili yaptın diye 30 dakikada tüm hayatımın özetini geçmeye. Yok ne iş yaparsın, yok ne müzik dinlersin, yok sen bilmem kimi tanıyo musun o da eskiden sizin orda çalışıyordu. Mecburen mecbur oluyorsun.

İlk dönemler gergin geçiyor. Çat kapı gittiğin eve çat kapı gidemiyorsun. Gece 12’de sıkıldım hadi kahve içelim dediğin arkadaşını ararken ulan iş üstündelerdir şimdi diye 3 kere düşünmeye başlıyorsun.

Rakı masasına oturunca geçiyo sonra. Rakı masası tüm dertlere deva. 3. Kadehte sevgili kontenjanından sahipleniyorsun sen de cocugu. Tam tekrar safe zona geçtim diyorsun hoop bir tane daha. “Merhaba ben Seda”. Seda daha enik, lise çıkışından alınmış gibi. Arkadaşın çıtır seviyor.

Eeee Seda, üniversitede dersler nasıl? Sen bitireli 15 sene olmuş, eğitim sistemi senden sonra 5 kere daha değişmiş, Üniversite giriş sınavının baş harfleri ne artık haberin bile yokken rakı masasına düşüyor daha memeleri 70A.

Rakıdan kalkıyorsun, biraya, biradan kalıyorsun kulübe ordan da ev partisine. Seda’da, Hakan’da bizden artık. Öyle hızlı gelişiyor ki olaylar bazen kendi arkadaşlarının işi varken Hakan’la Seda’yı arıyorsun, onlarla bulusuyorsun. Hızlandırılmış tur olduğu için bilgi seviyeleri eşitleniyor. Artık Hakan ve Seda’yı da donla görmek seni rahatsız etmiyor. Onlarda biliyor ki sen “eski dostsun”.

Arkadaşlarının sevgilileriyle kurulan gizli bir anlaşma vardır. Gurubun dengesini bozmamak için yapılmış sözlü bir kontrat. Onlar da bilirler senelerdir kurulu olan bir düzenin içine girdiklerini, sen de bilirsin onların da aşırı dikkatli olduklarını. O denge hassastır.

Kısa sürede öyle bir noktaya gelebilirsin ki, 7 yıllık arkadaşın hakkında minik dedikodular yaparsın, sırf artık 7 yıllık arkadaşın oldugu için yüzüne söyleyemediğin seyleri, onların sevgilileriyle kaynatırsın.

Hadi dersin öpüyorum seni, yarın görüşürüz, akşama dizinin devamını beraber bende izliyoruz

Yarın bir gelirsin ne Seda kalmış, ne Hakan….

Sana sorulmadan hayatına zorla sokulan Seda ve Hakan sana sorulmadan hayatından çıkartılmıştır.

Anlaşamadık, olmayacağı baştan belliydi, zaten sex kötüydü, aramızda cinsellik kalmamıştı, çok hızlı gitti, çok ağırdan aldı…

Ulan çok ağırdan aldı da, dün gece bende kaldıgınızda benim de eşofman altım onda kaldı.

“Yarın dizinin devamını izleriz” diyerek dün akşam ayrıldıgınız arkadaşlarınızın sevgilileri, arkadaşlarınızın verdiği ani bir kararla siz işteyken hayatınızdan çıkartılmıştır. Kız ve erkek tarafı yani arkadaş tarafı oldugunuz için ilk başta ne facebooktan fotolarını like edebilirsiniz ne de “ulan iyi çocuktu” gibi karşı tarafı tutan söylemlerde bulunabilirsiniz. Önemli olan 7 belki de 17  yıllık arkadaşınızın mutlulugudur, karşı tarafta genelde orospu çocuğudur.

Tabii ki en önemli olan sizin arkadaşınız mutlulugudur buna şüphe yok. Tabii ki her zaman arkadaşlarımızın yanındayız. Tabii ki onlar ayrıldıktan sonra günlerce onların yataktan depresyonla kalkmış yağlı saçlarını sevip moral vermeye devam edeceğiz. Ama benim hayatıma sokup çıkarttıgınız insanlara da bir dikkat edin be arkadaşım.

Burada tüm arkadaşlarımın eski aşklarına sesleniyorum. Malesef siz arkadaşımın aşkısınız.

İyi misiniz? Nasılsınız?

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: