Son Paramı Fadime Ablaya Verdim

Brüt maaş sisteminde çalışanlar için kışın başlangıcı sert geçer. Yeni yıl gelmek bilmez, Aralık ayının 31 günü 31 olsa çekilmez. İş yerinde sene sonu bütçeleri kapanıp ve bir sonraki senenin bütçe planlamaları detaylandırılırken, mesai saatleri dısında excele dökülemeyen ve formüllendirmesi çok daha zor bir bütçe planı yapılıyordur. Ve brüt maaşlılar bir süreliğine kış uykusuna yatar ve bu istihare esnasında Yeni Yıl Planlarını kurgular.

1. Yeni yılda spora başlayacağım

2. Maaşım yatınca spordan sonra yemek için buzdolabına koyacak bir şeyler alacağım.

Evdeki hesap çarşıya uymaz bazı aylar, durum yukarıdaki kadar vahim olmasa da Aralık ayı sarsıcıdır, hele bir de günlük hayatta Bridget Jones ile yarışabilen talihsizlikte bir karakterseniz benim gibi…

Aralık ayı talihsizlikleri bütçe kalemlerim arasında olmayan 4 haneli bir ödeme yapmak zorunda olmamla başladı. 1-0 yenik başladığım kış, bu ödeme sonrasında Aralık ayının sondan 1 haftasının bir ayagını çoktan çukura düşürmüştü bile daha ilk günlerden.

Tüm ay bir maliye bakanına taş çıkartacak ince hesaplamalar yaptım. Aralık başında maaş yatınca kira ve faturalarımı öder, taksi masraflarımın yattığı gün aylık sıgara stogumu yaparım diye kurguladım. Mutfak alışverişinde kışın bol enerji sağlayan besinleri seçersem tok tutar. O zaman bol bol somon ve bakliyat alayım dedim Net Gio Wild bilgilerimi kullanarak. Ayın ilk yarısını geçirdikten sonrada nasılsa  kredi kartımın açıldıgı büyük gün gelir, bir kaç gün rahatlarım, hatta belki dışarıda bir kahve bile içerim diye düşündüm.

Yine de tedbiri elden bırakmamak lazımdı, Kredi kartına minimum ödeme yapacak tutarı HSBC‘den Akbank‘a erken bir tarihte transfer yaptıgım için önceden hesaplamadıgım bir önceki dönem faiz tutarı otomatik olarak çekildi hesabımdan. Dengeler hassastı ve her kurusun bloke edildiği bir harcama kalemim vardı. Hataya yer olmayan günlerdeydik, Son ödeme tarihinden bir gün önce eksik meblayı aktardım ve dedim ki, kredi kartım açılınca büyük mutfak alışverişi yapayım ki Ayın 2. yarısında dışardan yemek söylemeyip evde yemek hazırlayayım bu sekilde günlük harcamalarımdan biraz daha kısarım.

Girdim Cihangir Carrefour‘a ve nakit – kredi kartı dengemin en hassas noktasında ortalama 10 günlük bir mutfak alışverişi yaptım. Arada kaytarıp kokulu mum bile aldım…E tabi, önümüzdeki 2 hafta evden çıkmayacaktım, ev hoş koksun madem dedim. Kasada arkamda bekleyenlerinkilerle benimkiler karışmasın diye lama gibi tükürük saçarak panik halinde ağzı açılmayan naylon poşetleri yalıyordum. 189 TL dedi hayatından bezmiş kasiyer.

İşte Aralık ayını bitiren stratejik hata burada vuku buldu. YETERSİZ BAKİYE

Her şeyi en ince detayına kadar hesaplamış ama kredi kartımın açılış tarihinde hata yapmış, bu devasa alışverişi 1 gün erken gerçekleştirmiştim.

KOKULU MUMU BIRAKMAK İSTİYORUM dedim. Kendimden çok emindim

177 TL

Bu harcamanın kredi kartından gitmesi gerekiyordu ama nakit ödendi, sonra ne mi oldu?

Kederimin Yazıldıgı Gün‘de; Kahraman, Kıymet ve Defne yoğun bakımdaki Elif’in durumunu öğrenmeye geldiklerinde şok bir haberle karşılaşırlar. Bir karar verilmesi gerekmekteydi. Kahraman ilk olarak anneyi, Kıymet ise bebeği sordu. Bu durum Defne’nin gözünden kaçmadı. Elif’in kararı ise hepsini şaşırtacaktı.

Köylü Güzeli‘nde; Sultan ana bir taşla iki kuş vurmayı planladı. Öncelikle Hüsnü ve Yusuf arasındaki yıllardır süregelen husumeti bitirip onları barıştıracaktı.  Sonrasında da Gül ve Kaan’ı tekrar biraraya getirecekti.

Güllerin Savaşı‘nda; Cihan’ın Gülru’ya karşı hissettiği platonik aşk Gülru’yla Ömer’i zor bir çıkmaza sürükledi. Cihan’ı incitmeden ona gerçeği söylemeye çalışacak ancak Cihan gerçeği kolay kolay kabullenemeyecekti. Gülfem ve Cahide ise Gülru’yla Ömer’i sonsuza dek ayırmak için şeytani bir plana kalkışacaklardı.

2 hafta boyunca televizyon izledim. Dizileri ve hatta bazı dizilerin tekrarlarını. Bir de blog için fotoyu stock imagelardan çaldım. Yeni planlamamda nakit bütçemde ayırdığım son kalem temizlikti. 2 hafta evdeysem eğer, ev çok kirlenecekti.

Temizliğimi de yaptırır yeni yıla kadar temiz temiz evde otururum dedim.

Son paramı da Fadime ablaya verdim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: